Two freight cars, each with a mass of 3.2 times 10^6 kg, collide and stick toget
ID: 1617706 • Letter: T
Question
Two freight cars, each with a mass of 3.2 times 10^6 kg, collide and stick together. One was initially moving at 3.6 m/s and the other was at rest. What is their final speed? A 35.0-g bullet moving at 475 m/s strikes a 2.7-kg bag of flour that is on ice, at rest. The bullet passes through the bag, leaving at 260 m/s. How fast is the bag moving when the bullet exits? A hunter stands holding a 3.5 kg rifle with a 0.010 kg bullet loaded. If the rifle fires the bullet with a velocity of 500 m/s, what is the recoil velocity of the rifle? A 1385-kg car moving north at 24.7 m/s is struck by a 2165-kg car moving cast at 15.0 m/s. The cars are stuck together. How fast and in what direction do they move immediately after the collision? A firecracker in a coconut blows the coconut into three pieces. Two pieces of equal mass fly off south and west, perpendicular to each other at speed 12 m/s. The third piece has twice the mass as the other two. What are the speed and direction of the third piece?Explanation / Answer
4). Mass of each car, m= 3.2*105kg
Initial speed of one of the car, u1= 3.6m/s
Initial speed of 2nd car, u2= 0m/s (Since it was at rest)
After collision they stick together and let they move with a velocity "v" then following momentum conservation principle,
Initial Momentum= Final Momentum
mu1+ mu2= (m+m)v
u1+u2= 2v
using given values in above,
3.6+0= 2v
v= 3.6/2= 1.8m/s (ANS)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.