A young work crew is trying to quickly finish some touch-up painting to complete
ID: 1618223 • Letter: A
Question
A young work crew is trying to quickly finish some touch-up painting to complete a job. Rather than setting up a secure work area, they decide to try a shortcut. Worker A will hold the far end of a 8.49 m work plank which weighs 1.10 × 102 N and is secured with a hinge on the opposite end. Worker B will stand on the plank 4.44 m from worker A. Worker B also brings up his paint can, mc = 3.58 kg, which he places 0.310 m from where he is standing on the plank (between the two workers). Worker A unfortunately needs to supply 4.70 × 102 N of force to hold the end of the plank. How much does worker B weigh? The acceleration due to gravity is g = 9.81 m/s2.
Explanation / Answer
from the hinge
xb = L-4.33 = 8.49-4.44 = 4.05 m
xc = xb + 0.310 = 4.36 m
xa = 8.49m
xp = L/2 = 4.25m
net torque aboput the hinge = 0
Wp*xp + Wb*xb + Wc*xc = F*xa
(110*4.25)+(Wb*4.05)+(3.58*9.81*4.36) = (470*8.49)
Wb = 832.02 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.