A young work crew is trying to quickly finish some touch-up painting to complete
ID: 1628182 • Letter: A
Question
A young work crew is trying to quickly finish some touch-up painting to complete a job. Rather than setting up a secure work area, they decide to try a shortcut. Worker A will hold the far end of a 8.00 m work plank which weighs 114 N and is secured with a hinge on the opposite end. Worker B will stand on the plank 4.66 m from worker A. Worker B also brings up his paint can, m_c = 3.58 kg, which he places 0.415 m from where he is standing on the plank (between the two workers). Worker A unfortunately needs to supply 509 N of force to hold the end of the plank. How much does worker B weigh? The acceleration due to gravity is g = 9.81 m/s^2. W_B =Explanation / Answer
According to the given problem,
Sum the moments about the hinge:
M = 0
Wb[8.0 - 4.66] + 3.58(9.81)[8.0 - 4.66 + 0.415] + 114[8.0 / 2] - 508[8.0] = 0
Wb*3.34m = 3505.3 N·m
Wb = 1049.5 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.