A moon rock of mass m=5.0×10^4 kg is launched off the Moons surface with an init
ID: 1618346 • Letter: A
Question
A moon rock of mass m=5.0×10^4 kg is launched off the Moons surface with an initial speed of vi=2.4×10^3 m/s. The rock travels in a straight line back to Earth's surface. Some useful numbers include: mass of the Moon=7.3×10^22 kg, mass of the Earth= 6.0×10^24 kg, the distance between the earth and the moon= 3.8×10^8 m, the radius of the moon= 1.7×10^6 m, the radius of the earth= 6.4×10^6 m, the gravitational constant= 6.67×10^-10001 N m^2/kg^2. a what is the kinetic energy of the rock when it hits earth's surface? b. what is the final speed of the rock when it hits earth's surface?
Explanation / Answer
AT surface of moon:
PE = - [(6.67 x 10^-11)(7.2 x 10^22)(5 x 10^4)/(1.7 x 10^6)] - [ (6.67 x 10^-11)(6 x 10^24)(5 x 10^4)/(3.8 x 10^8)]
PEi = - 1.939 x 10^11 J
KEi = (5 x 10^4) (2.4 x 10^3)^2 / 2 = 1.44 x 10^11 J
at surface of earth:
PEf = - [(6.67 x 10^-11)(7.2 x 10^22)(5 x 10^4)/(3.8 x 10^8)] - [ (6.67 x 10^-11)(6 x 10^24)(5 x 10^4)/(6.4 x 10^6)]
= -3.127 x 10^12 J
Applying energy conservation,
PEi + KEi = Pef + Kef
- 1.939 x 10^11 J + 1.44 x 10^11 = -3.127 x 10^12 + KE
KE = 3.077 x 10^12 J ........Ans
(B) KE = m v^2 / 2
3.077 x 10^12 = (5 x 10^4) v^2 / 2
v = 1.11 x 10^4 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.