A sports car going 100 km/h is braked to stop without skidding. What happens to
ID: 1618548 • Letter: A
Question
A sports car going 100 km/h is braked to stop without skidding. What happens to it's kinetic energy? Explain. if 80% of KE energy turns to thermal energy and added to ice at -5.0 degree C how much of ice turns to water at 0.0 degree C. A biker moves with constant velocity of 3.00 m/s when she decides to catch up with another biker moves with constant velocity of 5.00 m/and 300 m ahead of her she accelerate at rate of 1.00m/s for 5.0 s. if she keeps her final velocity constant how long does it take her to catch up with other biker. A 100-g aluminum cup contains 300-g of water at room temperature T = 25 degree C. How much office at -5 degree C is added to cup to bring the final temperature to15 degree C. C_AI = 0.217/g middot c C_water = 1.0 cal/g.c C_ice = 0.5 cal/g.c, L_f ice = 80 cal/g middot cExplanation / Answer
part 3 )
heat gain = heat loss
ice goes from -5 to 0 + phase change + water from 0 to 15 degree = water goes from 25 to 15 + calorimeter
Q = mcdT
m * 0.5 * ( 0-(-5) + m* 80 + m * 1 * (15 -0) = 300 * 1 * (25 -15) + 100 * 0.217 * (25-15)
2.5m + 80 m + 15m = 3217
m = 32.995 gm = 33 gm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.