Before starting this problem, review Conceptual Example 3. The hall comes straig
ID: 1618770 • Letter: B
Question
Before starting this problem, review Conceptual Example 3. The hall comes straight down at a mass rate of m/delta t = 0.0690 kg/s and an initial velocity of v_0 = 15.0 m/s, Suppose that the hail described there bounces off the roof of the car with a velocity of +13.8 m/s. 1gnoring the weight of the hailstones, calculate the magnitude of the force exerted by the hail on the roof. Compare your answer to that obtained in Example 2 for the rain, and verify that your answer is consistent with the conclusion reached in Conceptual Example 3. Number UnitsExplanation / Answer
F = p/t = m v/t = v * m/t
= 28.8m/s * 0.069 kg/s
= 1.987 kg m / s^2
= 1.9872 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.