On a frictionless horizontal air table, puck A (with mass 0.247 kg ) is moving t
ID: 1619045 • Letter: O
Question
On a frictionless horizontal air table, puck A (with mass 0.247 kg ) is moving toward puck B (with mass 0.369 kg ), which is initially at rest. After the collision, puck A has velocity 0.125 m/s to the left, and puck B has velocity 0.650 m/s to the right.
Calculate K, the change in the total kinetic energy of the system that occurs during the collision.
On a frictionless horizontal air table, puck A (with mass 0.247 kg ) is moving toward puck B (with mass 0.369 kg ), which is initially at rest. After the collision, puck A has velocity 0.125 m/s to the left, and puck B has velocity 0.650 m/s to the right.
Explanation / Answer
mA = mass 0.247 kg
mB = mass 0.369 kg
VA = velocity 0.125 m/s
VB = velocity 0.650 m/s
mA uA + 0 = mA VA + mB VB
uA = ( mA VA + mB VB ) / mA
uA = ( 0.247 X 0.125 + 0.369 X 0.65 ) / 0.247 + 0.369
uA = 0.4394
intial KE1 = 0.5 X mA X uA2
= 0.5 X 0.247 X 0.43942
KE1 = 0.02384 J
KE2 = ( 0.5 X mA VA2 + 0.5 mB VB2 )
= ( 0.5 X 0.247 X 0.1252 + 0.5 X 0.369 X 0.652 )
KE2 = 0.07988 J
K = KE2 - KE1
K = 0.07988 - 0.02384
K = 0.05604 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.