An object (represented by a vertical black arrow below) is placed a distance of
ID: 1619096 • Letter: A
Question
An object (represented by a vertical black arrow below) is placed a distance of d_0 = 5.100 cm from a diverging lens of focal length f = -2.72 cm. How many centimeters away from the lens is the image of the object formed? Note that distance should be a positive quantity. Distance from lens to image Making sure to include the proper sign, what is the de image s magnification? Magnification Describe the nature of the image. Inverted and smaller upright and smaller Inverted and larger Upright and largerExplanation / Answer
f = -2.72 cm,
do = 5 cm
from lens law,
1/f = 1/do + 1/di
1/di = -1/2.72 -1/5
di = -1.76 cm ............(a)
m = -di / do
m = -(-1.76) / 5
m = +0.35
The image is upright and smaller...
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.