Assume all temperatures to be exact. A steel cylinder of radius 4.7 cm and lengt
ID: 1619646 • Letter: A
Question
Assume all temperatures to be exact. A steel cylinder of radius 4.7 cm and length 4.9 cm is placed in end-to-end thermal contact with a copper cylinder of the same dimensions. If the free ends of the two cylinders are maintained at constant temperatures of 92 degree C (steel) and 21 degree C (copper), how much heat will flow through the cylinders in 25 min? Assume k_steel = 46 J/(m middot s middot degree C) and k_cooper = 390 J/(m middot s middot degree C). Express your answer using two significant figures.Explanation / Answer
Given that
radius r=4.7 cm
length L=4.9 cm
Ksteel=46 J/m.s.c
Kcopper =390 J/m.s.c
now we find the equivalent thermal conductivity
Keq=K1K2/K1+K2=46*390/390+46=41.15 J/m.s.C
now we find the amount of heat flow through the cylinder 25 min
the amount of heat flow Q=Keq*A[T1-T2]*t/L
=41.15*3.14*0.047^2*[92-21]*25*60/0.049
=680670.1 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.