Firefox File Edit View History Bookmarks Tools Window Help Wed 3:58 16139323 Mos
ID: 1620666 • Letter: F
Question
Firefox File Edit View History Bookmarks Tools Window Help Wed 3:58 16139323 Most visited ee Anwser KEY Getting started 3 Apple 3 Yahoo! YouTube 3 wikipedia News Popular 3 Google Maps 3 Apple a Disney a ESPN -5 points SenCP10 22.P004. (a) Calculate the wavelength of light in vacuum that has a frequency of 5.10 101 Hz. (b) What is its wavelength in polystyrene? (c) Calculate the energy of one photon of such light in vacuum. Express the answer in electron volts. (d) Does the energy of the photon change when it enters the polystyrene? o The energy of the photon does nd change. The energy of the photon changes. Explain. This answer has not been graded yet. Need Help? ReadExplanation / Answer
(a) speed of light in vaccum c = 3*10^8 m/s
f = 5.1*10^18 Hz
lamda0 = c/f
= 3*10^8/(5.1*10^18)
= 0.0588 nm
(b) refractive index of polystyrene n = 1.587
n = lamda0/lamda
1.587 = 0.0588/lamda
lamda = 0.0371 nm
(C) E = hc/lamda
E(eV) = 1243/lamda(nm)
E = 1243/0.0588
E = 21139.5 eV
(d) energy of photon does not change
E = hf
when light travel from one medium to another medium its frequency will not change,
so energy also does not change
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.