A horizontal power line carries a current of 4530 A from south to north. Earth\'
ID: 1620897 • Letter: A
Question
A horizontal power line carries a current of 4530 A from south to north. Earth's magnetic field (52.7 µT) is directed toward the north and is inclined downward at 54.0° to the horizontal. Find the (a) magnitude and (b) direction of the magnetic force on 130 m of the line due to Earth's field. A horizontal power line carries a current of 4530 A from south to north. Earth's magnetic field (52.7 µT) is directed toward the north and is inclined downward at 54.0° to the horizontal. Find the (a) magnitude and (b) direction of the magnetic force on 130 m of the line due to Earth's field.Explanation / Answer
A.
B = Bx j + By k
B = B*cos 54 deg j - B*sin 54 deg k
L = 130 j
Force will be given by:
F = i*LxB
F = i*L*B*sin theta
F = 4530*130*52.7*10^-6*sin 54 deg
F = 25.11 N
Direction will be
Direction = LxB = jx(j - k) = jxj - jxk
Direction = 0 - i = -i = west direction.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.