A horizontal force of 10 N pushes a .5kg book against a vertical wall (the book
ID: 1784759 • Letter: A
Question
A horizontal force of 10 N pushes a .5kg book against a vertical wall (the book is not resting on a table or any other horizontal surface; it is just held against a vertical wall). The book is initially at rest. If the coefficients of friction are Us=0.8 and Uk=0.6, which of the following is true? Take g=10m/s^2
A) The magnitude of the frictional force is 5 N.
B) The magnitude of the frictional force is 6 N.
C) The normal force is 5 N.
D) The book will start moving and accelerate.
E) None of the above is true
Explanation / Answer
force of friction = mu ( N)) =0.8 (10) = 8 N
weight of book =0.5 x 10 = 5 N
E) None of the above is true
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.