Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider a cube of air with the dimension of 0.5 m (approximately 20 inches) at

ID: 1621096 • Letter: C

Question

Consider a cube of air with the dimension of 0.5 m (approximately 20 inches) at an altitude of z_o = 0.25 km with a pressure of P_o = 100 kPa and a temperature of T_o = 20 C. If the volumetric fraction of oxygen is 0.21, how many moles of oxygen are in the cube? Consider a cube of the same dimension at the summit of Mount Everest. The elevation of the summit of Mount Everest is approximately 8.85 km. For a lapse rate of 4.5 C km^-1, what is the percent reduction in the number of moles of O_2 at the summit of Mount Everest? You can assume that the same volumetric fraction of oxygen.

Explanation / Answer

Volume of air is Va = (0.5m)3 = 0.125 m3

Volume of oxygen is Vo = 0.21XVa =  0.21X(0.125 m3) = 0.02625m3

We have,

PV = nRT

or, n = PV/RT = (100X103Pa)(0.02625m3)/[(8.31 J/mol-K)(273 + 20)K]

or, n = 1.078 mol is the number of moles of oxygen in the given cube.

***************************************************************************************************

Pressure at the summit of the Mount Everest is P = 33.7X103 Pa

Temperature will be T = 20oC - (8.85 km - 0.25 km)(4.5oC/km) = -18.70C = 254.3 K

n = PV/RT = (33.7X103 Pa)(0.02625m3)/[(8.31 J/mol-K)(254.3)K]

n = 0.42 mol of oxygen at Mount Everest.

So, percentage reduction is n = [(1.078 mol - 0.42 mol)/1.078 mol]X100

or, n = 61%

***************************************************************************************************
This concludes the answers. Check the answer and let me know if it's correct. If you need any more clarification, modification or correction, feel free to ask.....

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote