On a part-time job, you are asked to bring a cylindrical iron rod of density 780
ID: 1622648 • Letter: O
Question
On a part-time job, you are asked to bring a cylindrical iron rod of density 7800 kg/m3 , length 86.2 cm and diameter 2.80 cm from a storage room to a machinist. Calculate the weight of the rod, w. The acceleration due to gravity, g = 9.81 m/s2 . Express your answer numerically in newtons. On a part-time job, you are asked to bring a cylindrical iron rod of density 7800 kg/m3 , length 86.2 cm and diameter 2.80 cm from a storage room to a machinist. Calculate the weight of the rod, w. The acceleration due to gravity, g = 9.81 m/s2 . Express your answer numerically in newtons. On a part-time job, you are asked to bring a cylindrical iron rod of density 7800 kg/m3 , length 86.2 cm and diameter 2.80 cm from a storage room to a machinist. Calculate the weight of the rod, w. The acceleration due to gravity, g = 9.81 m/s2 . Express your answer numerically in newtons. On a part-time job, you are asked to bring a cylindrical iron rod of density 7800 kg/m3 , length 86.2 cm and diameter 2.80 cm from a storage room to a machinist. Calculate the weight of the rod, w. The acceleration due to gravity, g = 9.81 m/s2 . Express your answer numerically in newtons.Explanation / Answer
the density = 7800kg/m3
M = density * volume =7800kg/m3 * (length)* (pie* d square/4) = 4.14 kg
W = M*g = 40.61 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.