On a part-time job, you are asked to bring a cylindrical iron rod of density 780
ID: 2255030 • Letter: O
Question
On a part-time job, you are asked to bring a cylindrical iron rod of density 7800kg/m3 , length 88.5cm and diameter 3.00cm from a storage room to a machinist. Calculate the weight of the rod, w. The acceleration due to gravity, g = 9.81m/s2 . Express your answer numerically in newtons.On a part-time job, you are asked to bring a cylindrical iron rod of density 7800kg/m3 , length 88.5cm and diameter 3.00cm from a storage room to a machinist. Calculate the weight of the rod, w. The acceleration due to gravity, g = 9.81m/s2 . Express your answer numerically in newtons.
Explanation / Answer
density = mass /volume
volume V = lbh = 3.14 * 0.015 *0.015 * 0.885 = 6.25*10^-4
now mass m =DV = 7800* 6.25*10^-4 = 4.877 kgs
thus weight W = mg = 4.877*9.8 = 47.79 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.