On a hot summer day several swimmers decide to dive from a railroadbridge into t
ID: 1754093 • Letter: O
Question
On a hot summer day several swimmers decide to dive from a railroadbridge into the river below. The swimmers stepped off the bridge,and I estimated that they hit the water 1.7 s later. (a) How high was the bridge?1 m
(b) How fast were the swimmers moving when they hit the water?
2 m/s
(c) What would the swimmer's drop time be if the bridge were twiceas high?
3 s
(a) How high was the bridge?
1 m
(b) How fast were the swimmers moving when they hit the water?
2 m/s
(c) What would the swimmer's drop time be if the bridge were twiceas high?
3 s
Explanation / Answer
let the bridge is h m high acceleration due to gravity=g=9.8 t=1.7 initial velocity=u=0 h=u*t+(1/2)*g*t2 h=0+(1/2)*9.8*1.72 h=14.16 m let the velocity of the swimmers was v m/s just before hitting thewater v=u+g*t v=0+9.8*1.7 v=16.66 m/s now the bridge is 2*h=2*14.16 =28.32 m high let now drop time =T h=u*t+(1/2)*g*t2 28.32=0+(1/2)*9.8*T2 T=2.4 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.