e steringphysics.com/myct/itemview?offset-next&assignmentProblemID-74969683; re
ID: 1623339 • Letter: E
Question
e steringphysics.com/myct/itemview?offset-next&assignmentProblemID-74969683; re https:llsession signed in as fathlma mohamednilam work for Giancoli, Physics: Principles with Applicati... Problem 17.54 previous l 15 oblem 17.54 How much energy is stored by the electric field between two square plates, 7.5 cm on a side, separated by a 1.9-mm air gap? The charges on the plates are equal and opposie and of magntude art A. Express your answer using two significantfigures and include the appropriate units. 32 PE- 2.64 10 Submit My Anmmers Incorrect: Try Again; 3 attempts remainingExplanation / Answer
area = 0.075 m2 = 5.625 * 10-3 m2
C = e0 A / d = (8.85 * 10-12 * 5.625 * 10-3 ) / (0.0019) = 2.62 * 10-11
V = Q / C = (18 * 10-9) / 2.62 * 10-11 = 687
PE = 1/2 C V2 = 1/2 * 2.62 * 10-11 * 6872
= 6.18 * 10-6 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.