Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

e pr Problem 5.56 Enhanced with Feedback Part A When a 4.25-g sample of solid am

ID: 549109 • Letter: E

Question

e pr Problem 5.56 Enhanced with Feedback Part A When a 4.25-g sample of solid ammonium nitrate dissolves in 60.0 g of water in a coffee-cup calorimeter, the temperature drops from 22.0 C to 16.9 °C Calculate H (in kJ/mol NH4NO3) for the solution process NH, NO3(a)-NH: (aq) + NO3(aq) Assume that the specific heat of the solution is the same as that of pure water Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. stirer ? Cork stopper Value Units Submit My Answers Give Up Two Styrofoum® cups nested together Reaction mixture in soluton Part B Is this process endothermic or exothermic? You may want to reference (n pages 179 183) Section 5.5 while completing this problem. endoth exothermic Sulrnit My Answers Give Up

Explanation / Answer

Given reaction: NH4NO3(s) -------> NH4+(aq) + NO3-(aq)
Since it is an isolated closed system, the total energy of the system is zero.
           q(reaction) + q(surroundings) = 0
       q = m. Cp. T
      
   m = mass of the substance
   Cp = specific heat (j/g.K)
   T = Change in temperature.
      
Let's calculate the heat gained or lost by the surroundings:
we have,        m = 60 g + 4.25 g = 64.25 g
              
               Cp = 4.184 J/g.K (specific heat of pure water)
               T = T2-T1 = 16.9-22 = - 5.1 oC
              
               qsurroundings = 64.25 g x 4.184 J/g.K x (- 5.1 oC)
                              = - 1371 J
                          
           Therefore, qrxn = -qsurr = -(-1371 J) = 1371 J
hence, the enthalpy change of the reaction at constant pressure is;
          
               H = qrxn = 1371 J = 1.371 KJ
   Therefore, 4.25 g of NH4NO3 requires 1.371 KJ of energy. Now, we need to calculate the H per one mole of NH4NO3.
  
   no. of moles of NH4NO3 = mass/mol.mass = 4.25/80 g/mol = 0.0531 moles.
  
   0.0531 moles. of NH4NO3 requires ------------1.371 KJ
   for 1 mole NH4NO3 requires------------------------------?
  
  
   H = 1.371 KJ/0.0531 moles = 25.82 KJ/mol

Hence, the answer is H = 26 KJ/mol (two significant numbers)

PartB: Answer: Endothermic reaction.   

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote