Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Assignment Gradebook. ORION ent MESSAGE HY INSTRUCTOR FULL scREEN PRINTER vERSIO

ID: 1625283 • Letter: A

Question

Assignment Gradebook. ORION ent MESSAGE HY INSTRUCTOR FULL scREEN PRINTER vERSION 1BACK INF Chapter 07, Problem 076 A 37 kg block of ice slides down a frictionless incline 2.5 m along the diagonal and 0.52 m high- A worker pushes up against the ice, parallel to the incline, so that the block slides down at constant speed. (a) Find the magnitude of the workers force. How much work is done on the block by (D) the workers force, (c) the gravitational force on the block, (d) he normal force on the block from the surface of the incline, and (e) the net force on the block? (a) Number Un (b) Number Units (c) Number Units (d) Number Units (e) Number Units Click if you would like to show work for this question: Open Show Work SHOW HINT LINK TO SAMPLE PROBLEM LINK TO SAMPLE PROBLEM VIDEO MINI-LECTURE Question Attempts: 0 of 10 used SAVE FOR LATER SUBMIT ANSWER Copyright 2000-2017 by John Wiley & Sons, Inc. or related companies. All rights reserved licy I 2000-2017 lohn Wiley & Sons Inc. All Rights Reserved. A Division of lohn Wiley RSons Inc. Version 4.

Explanation / Answer

no accleration means net force =0

sin(theta)=0.52/2.5

workers forcce=mgsin(theta)

workers force=37*9.8*0.52/2.5=75.4 N

(b)work done =-75.4*2.5=-188.552 J

(c)work done by gravitational force=188.552 J

(d)by Normal=0 J as force is perpendicular to 90 degree

(e)Net force=0 N so work =0 J

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote