1.) A disk of diameter 20 cm is rotating about its center axis. A point on the e
ID: 1626639 • Letter: 1
Question
1.) A disk of diameter 20 cm is rotating about its center axis. A point on the edge of the disk is found to have a tangential acceleration of 0.85 m/s2. What is the angular acceleration of the disk?
2.) A string is wrapped around a drum that has a radius of 3 cm. If a tension pulls on the drum with a magnitude of 2.5 N, what is the torque exerted on the drum?
3.) Calculate the moment of inertia of an oddly shaped rock that is observed to experience an angular acceleration of 1.4 rad/s^2 when a torque of 20 Nm is applied to the rock.
Explanation / Answer
1) a = alpha * r
0.85 = alpha * 0.10 m
a = 8.5 m/s^2
2) Torque = FxR = 2.5x0.03 = 0.075 Nm
3) Torque = p x alpha
p = Torque / alpha = 20 / 1.4
p = 14.28 kgm/s
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.