A 200-turn coil with an average radius of 0.06 m is placed in a uniform magnetic
ID: 1627254 • Letter: A
Question
A 200-turn coil with an average radius of 0.06 m is placed in a uniform magnetic field so that ø = 30 degrees. The strength of the field increases at a rate of 0.450 T/s. What is the magnitude of the resulting emf? Please show your work and steps, and thank you in advance! A 200-turn coil with an average radius of 0.06 m is placed in a uniform magnetic field so that ø = 30 degrees. The strength of the field increases at a rate of 0.450 T/s. What is the magnitude of the resulting emf? Please show your work and steps, and thank you in advance!Explanation / Answer
use,
emf=N*d(flux)/dt
emf=N*d(B.A*cos(theta))/dt
emf=N*A*cos(theta)*dB/dt
emf=200*(pi*0.06^2)*cos(30)*0.45
emf=0.88 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.