2:56 PM OO etisalat HW 5 physics 1 Summ E Chapter 05, Problem 008 A 1.90 kg obje
ID: 1628285 • Letter: 2
Question
2:56 PM OO etisalat HW 5 physics 1 Summ E Chapter 05, Problem 008 A 1.90 kg object is subjected to three forces that give it an acceleration 450 m/s 4.10 m/s If two of the three forces are FL 340 N SMON j and F2 11 ON 8.20N find (a) the x component and (b) the y component of the the third force. (a) Number (b) Number By accessing this Question Assistance, you willeam whae you eam points based on the Puint Potential Pulcy set by your Question Attemptsl Eam Maximum points avalable only you answer this question comektvin yourExplanation / Answer
Answer:-
Given Data:-
m = 1.9 kg
a = 4.5i + 4.10 j m/s2
F1 = 34.0 i + 15.0 j N
F2 = 110i +8.20 j N
we have to fidn the x and y component of the third force. F3 =?
we have given a mass and acelleration of the object. and the three force system for the same.
so we can write the equation for the forces by using Newton's Law.
F =m*a
Consider the Ftotal = F1+F2+F3
so F1 +F2+F3 = m*a
now plug in all the given values in above equation.
( 34.0 i + 15.0 j ) + (110i +8.20 j ) +F3 = 1.9 ( 4.5i + 4.10 j)
34.0 i + 15.0 j + 110i +8.20 j +F3 = 8.55 i + 7.99 j
F3 = -135.45 i -15.21 j N
Hence the x component F3x = -135.45 i N.
Hence the y component F3y= -15.21 j N .
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.