A block with a mass of 4 kg is pulled across a horizontal surface at constant sp
ID: 1628926 • Letter: A
Question
A block with a mass of 4 kg is pulled across a horizontal surface at constant speed by a horizontally directed rope.
The coefficient of kinetic friction between the block and the surface is k = 0.2. What is the acceleration (in m/s2) of the block if the tension in the rope is 12 N
A block with a mass of 4 kg is pulled across a horizontal surface at constant speed by a horizontally directed rope.
The coefficient of kinetic friction between the block and the surface is k = 0.2. What is the acceleration (in m/s2) of the block if the tension in the rope is 12 N
Explanation / Answer
Apply Newton second law
T- fk = ma
T- ukmg = ma
a = T- ukmg/m
= 12 N - 0.2(4)(9.8)/4
=1.04 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.