A block with a mass of 4 kg is pulled across a horizontal surface at constant sp
ID: 1642082 • Letter: A
Question
A block with a mass of 4 kg is pulled across a horizontal surface at constant speed by a horizontally directed rope.
The coefficient of kinetic friction between the block and the surface is k = 0.2. What net work (in J) has been done on the block after the block has slid 5 m?
A block with a mass of 4 kg is pulled across a horizontal surface at constant speed by a horizontally directed rope.
The coefficient of kinetic friction between the block and the surface is k = 0.2. What net work (in J) has been done on the block after the block has slid 5 m?
Explanation / Answer
by work energy theroem
Net work has been done on the block = change in kinetic energy of block
so, velocity of block is constant. so, change in kinetic energy of block will be zero.
change in kinetic energy = 0
Net work has been done on the block = 0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.