Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A force in the +x-direction with magnitude F(x)=18.0N(0.530N/m)x is applied to a

ID: 1629103 • Letter: A

Question

A force in the +x-direction with magnitude F(x)=18.0N(0.530N/m)x is applied to a 7.50 kg box that is sitting on the horizontal, frictionless surface of a frozen lake. F(x) is the only horizontal force on the box.

MasteningPhysics Hw6 Gocqle Chrome Secure https//session.masteringphysirs.com/myct itemView2assignmentProblemlD-78999544 0 H Exercise 8.49-Enhanced-with Solution a previoue | 10 of 10 relum to assignment Exercise 6,49 Enhanced - with Solution A force in the +r-dircction with magn ic in the +a-iredlion only horiconial force on u may want to review (pages183-18 " libiyl ilm t: rrstwe .ages 133-29. It the box is initially at rtU, what s its speed after it has treveled 15 D Express your answer to three significant figures and include the appropriate units tting on the horizontal, frictionless surface of a frozen lake. F(z) is the o the box For related problernsolving tips and strategies, you may want to view a Viico Tuto Solution of alue Units Submit Provide Eeedbeck Continue File Explorer

Explanation / Answer

Given that

mass m=7.5 kg

force F1=18-0.53*0=18 N

force F2=18-0.53*15=10.05 N

now we find the speed after distance x=15 m

F2-F1=m[v^2-U^2)/2x

10.05-18=7.5[v^2/2*15]

v^2=-63.6

the finial speed V=7.975 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote