Chapter 26, Problem 012 Near Earth, the density of protons in the solar wind (a
ID: 1629134 • Letter: C
Question
Chapter 26, Problem 012 Near Earth, the density of protons in the solar wind (a stream of particles from the Sun) is 12.1 cm-3, and their speed is 559 km/s. (a) Find the current density of these protons. (b) If Earth's Near Earth, the density of protons in the solar wind (a stream of particles from the Sun) is 12.1 cm , and their speed is 559 km/s. (a) Find the current density of these protons. (b) If Earth's magnetic field did not deflect the protons, what total current Earth receive? (a) Number (b) Number Units SE UnitsExplanation / Answer
A.
Current density is given by:
J = q*d*V
q = 1.6*10^-19
d = density of proton = 12.1 protons/cm^3 = 12.1*10^6 protons/m^3
V = 559 km/sec = 559000 m/sec
So,
J = 1.6*10^-19*12.1*10^6*559000
J = 1.082*10^-6 A/m^2
B.
J = i/A
i = J*A
A = pi*Re^2
i = 1.082*10^-6*pi*(6.37*10^6)^2
i = 1.379*10^8 Amp.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.