Chapter 26, Problem 003 The refractive indices of materials A and B have a ratio
ID: 2030407 • Letter: C
Question
Chapter 26, Problem 003 The refractive indices of materials A and B have a ratio of nAlng- 1.67. The speed of light in material A is 1.37 x 108 m/s. What is the speed of light in material 87 Number the tolerance is +/-6% Units SHOW HI LINK TO TEXT By accessing this Question Assistance, you will learn whille you earn points based on the Point Potential Pollicy set by your instructor. Question Attempts: Unlimited SAVE FOR LATER SUBMIT ANSWER Earn Maximum Points available only if you answer this question correctly in four attempts or less.Explanation / Answer
given
the ratio of the refractive indices of the materials A and B i
n_A/n_B = 1.67
n_A = 1.67*n_B
the speed of light in medium A is v = 1.37*10^8 m/s
by definition of refractive index n = c/V ==> n_A = (3*10^8)/(1.37*10^8) = 2.189781
n_A = 2.189781
so the refractive index of medium B is , n_B = n_A/1.67 = 2.189781/1.67= 1.31125
the rrefractiv indwx o f medium B is n_B = 1.31125
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.