Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The water in the plumbing in a house is at a gauge pressure of 230,000 Pa. What

ID: 1629637 • Letter: T

Question

The water in the plumbing in a house is at a gauge pressure of 230,000 Pa. What force does this cause on the top of the tank inside a water heater if the area of the top is 0.6 m2? (Ignore atmospheric pressure.)

A viewing window on the side of a large tank at a public aquarium measures 53 in. by 63 in. The average gauge pressure from the water is 7 psi. What is the total outward force on the window?

A small statue is recovered in an archaeological dig. Its weight is measured to be 14.7 lb and its volume 0.07 ft3.

(a) What is the statue's weight density?

(b) What substance is it, most likely?

iron

ebony wood

juniper wood

silver diamond

Explanation / Answer

Pressure =230000Pa

Area =0.6m^2

Force = pressure *area

=230000*0.6=198000N

Gauge pressure =7psi

Atmospheric pressure = 14.5psi

Total water pressure = 7+14.5=21.5psi

Area =53*63=3339 in^2

Force = 71788 pounds =71.788 kips

Weight of statute =14.7 lb

Volume = 0.07ft^3

Weight density = 210 lb/ft^3

Diamond