PROBLEM #4 Total lung capacity of a typical adult is approximately 5.0 L. Approx
ID: 1629751 • Letter: P
Question
PROBLEM #4
Total lung capacity of a typical adult is approximately 5.0 L. Approximately 20% of the air is oxygen. At sea level and at an average body temperature of 37 degree C, how many moles of oxygen do the lungs contain at the end of an inhalation? The gauge pressure in your car tires is 2.50 times 10^5 N/m^2 at a temperature of 35.0 degree C when you drive onto a ferry boat to Alaska. What is their gauge pressure later, when their temperature has dropped to -40.0 degree C? Much of the gas near the Sun is atomic hydrogen. (a) What is the average kinetic energy (in Joules) of hydrogen atoms on the 5500 degree C surface of the Sun? (b) What is the average velocity v_rms of the hydrogen atoms?Explanation / Answer
Pressure is directly proportional temperature,
Temperature becomes (273+10)/(273+35) times
= 0.9188 times
Required Pressure =0.9188*(gauge pressure +atmospheric pressure)
= 0.9188*(2.5e5+101325) = 322797 Pa
Required Gauge pressure = 322797-101325
= 221472 Pa
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.