14. Consider the ider the rectangular loop A curr cangular loop of wire below wh
ID: 1629990 • Letter: 1
Question
14. Consider the ider the rectangular loop A curr cangular loop of wire below which is in a 0.500 T uniform magnetic field. A current of 8.00 A flows clockwise around the rectangle as shown. rectangular loop of wire below which is in a 0.500 T uniform magnetic field. w clockwise around the rectangle as shown. The lengths of sides ad The lengths of sides ad and bc are 15.0 cm and the lengths of sides ab and cd are 25.0 cm. (a) (8 pts) Determine the magnitude and direction of the force on each side of the rectangle. (b) (2 pts) What are the magnitude and direction of the total magnetic force on the rectangle?Explanation / Answer
The force acting on a current carrying conductor in a magnetic field is given by
F= | IL X B | = I*L*B*Sin©
Where © is the angle between L and B.
a) The wire ad is anti-parallel to the field B
So force on ad wire F1 = ILB sin180 =0
Force on be is F2 = ILB sin0 = 0
The wires ab and bc are perpendicular to the Field B.
So force on ab wire is F3 = ILB sin90 = ILB = (8)(0.25)(0.5)
so F3 = 1newton acts perpendicular to the paper outward.
And force on bc wire is F4= ILB sin90= 1newton acts perpendicular to the paper inward.
b) So the total force acting on the loop = F1+F2+F3+F4
So F(total) = 0 + 0 + 1.0 - 1.0 = 0.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.