14. Answer the following problems with explanation. The specific rotation [a of
ID: 707205 • Letter: 1
Question
14. Answer the following problems with explanation. The specific rotation [a of natural epinephrine (adrenaline) in water is-50°. Assume that all measurements are made in 10 cm polarimeter sample container at 25°C (a) What is the optical rotation of a 10 mL water solution containing 2.0 g of natural epinephrine? (b) To determine the optical purity of a synthetic epinephrine, you prepare a 10 mL water solution containing 1.0 g of the synthetic product, measure the optical rotation, and get a reading of-40°. What is the optical purity of the synthetic adrenaline. (c) What are the percentages of the major and the minor enantiomers in the syntheticExplanation / Answer
14.(a) Concentration of epinephrine (c) = 2/10 = 0.2 g/ml
Path length (l) = 10 cm = 1 dm
Specific rotation of epinephrine ( [?] ) = -50°
We know that,
[?] = ?o/{c*l}
Where, ?o = observed optical rotation
?o = [?] *c*l
?o = (-50° )*0.2*1
?o = -10°
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.