Two forces, of magnitudes F 1 = 95.0 N and F 2 = 45.0 N , act in opposite direct
ID: 1630426 • Letter: T
Question
Two forces, of magnitudes F1 = 95.0 N and F2 = 45.0 N , act in opposite directions on a block, which sits atop a frictionless surface, as shown in the figure. (Figure 1) Initially, the center of the block is at position xi = -1.00 cm . At some later time, the block has moved to the right, and its center is at a new position, xf = 6.00 cm .
Part A
Find the work W1 done on the block by the force of magnitude F1 = 95.0 N as the block moves from xi = -1.00 cm to xf = 6.00 cm .
Part B
Find the work W2 done by the force of magnitude F2 = 45.0 N as the block moves from xi = -1.00 cm to xf = 6.00 cm .
Part C
What is the net work Wnet done on the block by the two forces?
Part D
Determine the changeKfKi in the kinetic energy of the block as it moves from xi = -1.00 cm to xf = 6.00 cm .
Explanation / Answer
A) Work done = F1.s
= 95* (0.06- - 0.01) = 6.67 J
B) Work done = F2.s = -45* (0.06--0.01) = - 3.15 J
C) total work = 6.67-3.15 = 3.52 J
D) change in KE = work done by all forces = 3.52 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.