A spring of negligible mass stretches 3.00 cm from its relaxed length when a for
ID: 1630444 • Letter: A
Question
A spring of negligible mass stretches 3.00 cm from its relaxed length when a force of 6.50 N is applied. A 0.410-kg particle rests on a frictionless horizontal surface and is attached to the free end of the spring. The particle is displaced from the origin to x = 5.00 cm and released from rest at t = 0. (Assume that the direction of the initial displacement is positive. Use the exact values you enter to make later calculations.)
(a) What is the force constant of the spring?
N/m
(b) What are the angular frequency , the frequency, and the period of the motion?
(c) What is the total energy of the system?
J
(d) What is the amplitude of the motion?
cm
(e) What are the maximum velocity and the maximum acceleration of the particle?
(f) Determine the displacement x of the particle from the equilibrium position at t = 0.500 s.
cm
(g) Determine the velocity and acceleration of the particle when t = 0.500 s. (Indicate the direction with the sign of your answer.)
PLEASE ANSWER ALL PARTS THANK YOU
= rad/s f = Hz T = sExplanation / Answer
a)
force constant
K=F/x=6.5/0.03=216.67 N/m
b)
angular frequency
W=sqrt(K/m)=sqrt(216.67/0.41)=23 rad/sec
frequency
f=W/2pi=23/2pi=3.66 Hz
time period
T=1/f=1/3.66=0.2733 s
c)
total energy
E=(1/2)KA2=(1/2)*216.67*0.052=0.271 J
d)
amplitude
A=5 cm
e)
maximum velocity
Vmax=WA=23*0.05=1.15 m/s
maximum acceleration
amax=W2A=232*0.05=26.42 m/s2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.