A flywheel is a solid disk that rotates about an axis that is perpendicular to t
ID: 1630604 • Letter: A
Question
A flywheel is a solid disk that rotates about an axis that is perpendicular to the disk at its center. Rotating flywheels provide a means for storing energy in the form of rotational kinetic energy and are being considered as a possible alternative to batteries in electric cars. The gasoline burned in a 350-mile trip in a typical midsize car produces about 4.27 x 109 J of energy. How fast would a 6.70-kg flywheel with a radius of 0.402 m have to rotate to store this much energy? Give your answer in rev/min.
Explanation / Answer
Moment of inertia of flywheel
I=(1/2)mR2=(1/2)*6.7*0.4022=0.54 kg-m2
Kinetic energy
K=(1/2)IW2
4.27*109=(1/2)*0.54*W2
W=1.256*105 rad/sec
in rev/min
1 rad/sec =(60/2pi) rev/min
W=1.256*105*60/2pi
W=1.2*106rev/min
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.