A flywheel is a solid disk that rotates about an axis that is perpendicular to t
ID: 1630656 • Letter: A
Question
A flywheel is a solid disk that rotates about an axis that is perpendicular to the disk at its center. Rotating flywheels provide a means for storing energy in the form of rotational kinetic energy and are being considered as a possible alternative to batteries in electric cars. The gasoline burned in a 260-mile trip in a typical midsize car produces about 1.77 x 109 J of energy. How fast would a 40.2-kg flywheel with a radius of 0.579 m have to rotate to store this much energy? Give your answer in rev/min.
Explanation / Answer
Given that
energy E=1.77*10^9 J
mass m=40.5 kg
radius r=0.579 m
basing on the concept of rotational motion
now we find the angular velocity
k.E=1/2Iw^2
=1/2*1/2mr^2*w^2
1.77*10^9=1/4*40.2*0.579^2*w^2
w^2=5.3*10^8
angular velocity W=(5.3*10^8)^1/2=2.3022*10^4=23022 rad/sec
=219843.91 rev/min
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.