Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider the following figure. (Assume R_1 = 36.0 Ohm, R_2 = 8.0 Ohm, and V = 18

ID: 1631175 • Letter: C

Question

Consider the following figure. (Assume R_1 = 36.0 Ohm, R_2 = 8.0 Ohm, and V = 18 V) a) find the current in each resistor of the figure above by using the rules for resistors in series and parallel. 8.0 Ohm A 36.0 Ohm A 24 Ohm A (b) Write three independent equations for the three currents using Kirchhoff's laws: one with the node rule: a second using the loop rule through the battery, the 8.0 -Ohm resistor, and the 24.0-Ohm resistor: and the third using the loop rule through the 35.0 -Ohm and 24.0-Ohm resistor. Solve to check the answers found in part (a). (Submit a file with a maximum size of 1 MB.)

Explanation / Answer

Given Data

R1 = 36 ohms

R2 = 8 ohms

V = 18 V

Solution :-

Equivalent reistance

Req = R2 +(R1 ||24)

Req = 8 +(36*24 / 36+24)

Req = 22.4 ohms

Total current

I = V/Req

= 18/22.4

I = 0.803 A

so

a)

current through R = 8 ohms

I(8) = I = 0.803 A

b)

current through R1= 36 ohms

I(36) = I*(24/24+36)

I(36) = 0.3212 A

c)

Current through 24 ohms

I(24) =I*(36/36+24)

I(24) = 0.482 A

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote