Consider the following facts: - At the end of its first year of operations, Comp
ID: 2501379 • Letter: C
Question
Consider the following facts:
- At the end of its first year of operations, Company A had a trading portfolio consisting of 3 securities as follows:
1. Apple Corporation:
Cost = $46,400
Market Value = $50,000
2. Bubble Company:
Cost = $60,000
Market Value = $55,800
3. Car Company:
Cost = $80,000
Market Value = $76,000
- In the following year, Company A sold the Bubble Company stock for $56,000 cash.
Company A should recognize a ___________ on the sale.
loss of $4,200
gain of $200
loss of $4,000
gain of $1,200
None of these answers are correct
Explanation / Answer
Here we will apply the lower of cost or market value method, We are given that the cost of Bubble company = $60000
Market value = $ 55800
So lower of them is the market value that is $55800
Thus gain = selling price - carrying amount of securities.
Gain = 56000-55800 = $200
Company A should recognise a gain of $200 on the sale.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.