Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 14 cm square loop with 66coils is in a magnetic field of strength 8.55 T. Init

ID: 1632533 • Letter: A

Question

A 14 cm square loop with 66coils is in a magnetic field of strength 8.55 T. Initially the plane of the loop is perpendicular to the magnetic field. What is the initial flux through the loop? The loop is then rotated 90 degrees so that the plane of the loop is now parallel to the magnetic field. If this takes 0.273 seconds what will the average induced emf be A 14 cm square loop with 66coils is in a magnetic field of strength 8.55 T. Initially the plane of the loop is perpendicular to the magnetic field. What is the initial flux through the loop? The loop is then rotated 90 degrees so that the plane of the loop is now parallel to the magnetic field. If this takes 0.273 seconds what will the average induced emf be What is the initial flux through the loop? The loop is then rotated 90 degrees so that the plane of the loop is now parallel to the magnetic field. If this takes 0.273 seconds what will the average induced emf be

Explanation / Answer

a) flux = B.A

flux = BAcostheta

here theta = 0

flux = 0.14^2*8.55 = 0.167 Wb

b) emf = Nd(flux)/dt

final flux is zero because plane is parallel to the field

emf = 66*0.167/0.273

emf = 40.37 V

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote