Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A volleyball is spiked so that its incoming velocity of +2.34 m/s is changed to

ID: 1632696 • Letter: A

Question

A volleyball is spiked so that its incoming velocity of +2.34 m/s is changed to an outgoing velocity of -20.8 m/s. The mass of the volleyball is 0.350 kg. What is the magnitude of the impulse that the player applies to the ball? Two arrows are fired simultaneously with the same speed of 30.0 m/s. Each arrow has a mass of 0.100 kg. One is fired due east and the other due south. What is the magnitude of the total momentum of this two arrow system? A student (m = 61 kg) falls freely from rest and strikes the ground. During the collision with the ground, he comes to rest in a time of 0.04 s. The average force exerted on him by the ground is +18000 N, where the upward direction is taken to be the positive direction. From what height did the student fall? Assume that the only force acting on him during the collision is that due to the ground. A basketball (m = 0.60 kg) is dropped from rest. Just before striking the floor, the ball has a momentum whose magnitude is 3.8 kgm/s. At what height was the basketball dropped?

Explanation / Answer

As impulse , F.t = p = m*v

And here , v = V2 -V1 = -20.8- 2.34 = -23.14 m/s

So, magnitude of impulse = |m*v| = 0.35 * 23.14 = 8.099 kg.m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote