A projectile is shot from the edge of a cliff 115 m above ground level with an i
ID: 1633312 • Letter: A
Question
A projectile is shot from the edge of a cliff 115 m above ground level with an initial speed of v_0 = 62 m/s at an angle of 35.0 degree with the horizontal, as shown in the figure (Figure1). At the instant before the projectile hits point P. find the magnitude of the velocity. Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. At the instant just before the projectile hits point P, find the angle made by the velocity vector with the horizontal Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. find the maximum height above the cliff top searched by the projectile. Express your answers to three significant figures and include appropriate units.Explanation / Answer
d) vx = ucos35 = 62cos35 = 50.8 m/s
vy = usin35-gt
y = y0+usin35-1/2gt^2
y = 0
t = -62sin35+/sqrt(62^2sin^235-4(1/2gyo)/2(-1/2g)
t = -35.6+/sqrt(1264.6+2300)/(-10) = 9.53,-2.4
so t = 9.53 sec
vy = 35.6-10*9.53 = -59.7 m/s
v = sqrt(vx^2+vy^2) = 78.4 m/s
e) theta = tan^-2(vy/vx) = -49.6 degrees below the x axis
f) h = u^2sin^235/2g = 62^2*sin^235/2*10 = 63.2 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.