Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

1.Determine the magnetic flux, in T·m 2 , of the earth\'s magnetic field (0.50 G

ID: 1633426 • Letter: 1

Question

1.Determine the magnetic flux, in T·m2, of the earth's magnetic field (0.50 G) as it passes at normal incidence through a 12-turn coil of diameter 2.54 cm.

2.Now that you have determined the magnetic flux, in T·m2, of the earth's magnetic field (0.50 G) as it passes at normal incidence through a 12-turn coil of diameter 2.54 cm, consider what happens when the coil is rotated. What is the new magnetic flux, in T·m2, if the coil is rotated by 45o?

3.If you have a 12-turn coil of diameter 2.54 cm which is rotating at a rate such that the flux is steadily decreasing from the initial flux due to earth's 0.50 G field being at normal incidence through the coils to 0 flux in 2.0 s, what will the induced EMF be in Volts?

Explanation / Answer

1. B = 5 x 10^-5 T

magnetic flux = N B A

= 12 x 5 x 10^-5 x pi x (2.54 x 10^-2 / 2)^2

= 3.04 x 10^-7 Wb

2. now flux = (3.04 x 10^-7) cos45

= 2.15 x 10^-7 Wb


3. Emf = rate of change of flux

= (3.04 x 10^-7) / 2

= 1.52 x 10^-7 Volts

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote