Chapter 13, Problem 036 Zero, a hypothetical planet, has a mass of 5.0 x 10 23 k
ID: 1633513 • Letter: C
Question
Chapter 13, Problem 036
Zero, a hypothetical planet, has a mass of 5.0 x 1023 kg, a radius of 2.9 x 106 m, and no atmosphere. A 10 kg space probe is to be launched vertically from its surface. (a) If the probe is launched with an initial kinetic energy of 5.0 x 107 J, what will be its kinetic energy when it is 4.0 x 106 m from the center of Zero? (b) If the probe is to achieve a maximum distance of 8.0 x 106 m from the center of Zero, with what initial kinetic energy must it be launched from the surface of Zero?
Explanation / Answer
Then solve
G *m *M
Put values
= 6.674 * 10^-11 * 10 * 5 * 10^23
= 3.337 kg m^3 / s^2
At the surface (r=2.9*10^6 m), then, F = 39.6N
and Ep = F*r = 11.4*10^7 J
At r1= 4*10^6m, F = 20.85 N
and Ep = 8.34 *10^7 J
from the ground, delta Ep = 3.06 * 10^7 J case 1
At r2= 8*10^6 m , F = 5.21 N
and Ep = 4.16 * 10^7 J
from the ground, delta Ep = 7.22 * 10^7 J case 2
case 1 delta Ep = delta Ek = 3.06 * 10^7 J = 5*10^7 J - Ek
Then solving
Ek = 1.94 * 10^7 J ....... Answer
case 2 Ep = Ek = 7.22*10^7 J ........ Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.