A proton moving with a speed of 34 times 10^5 m/s perpendicular to a uniform mag
ID: 1633859 • Letter: A
Question
A proton moving with a speed of 34 times 10^5 m/s perpendicular to a uniform magnetic field of 1 1 T will follow which of the paths described below (q_p = 1.6 times 10^-19 C and mp = 1.67 times 10^-27 kg) a circular path of 3.226136 cm radius a circular path of 8.602 ? radius a straight line path a circular path of 10.2102 cm radius a circular path of 4.11 cm radius Two resistors of values 6 and 12 ohm are connected in parallel. This combination in turn is hooked in series with a 7 ohm resistor and a 24 v battery. What is the current in the 7 ohm resistor? 67.2 A 2.18 A 3.5 A 2.917 A 4 AExplanation / Answer
4. circular path because forces will always be perpendicular to the magnetic field.
q v B = m v^2 / r
r = m v / q B
= (1.67 x 10^-27) (34 x 10^5) / (1.6 x 10^-19 x 1.1)
= 0.032261 m
= 3.2261 cm
Ans(A)
5. 6 and 12 ohm are in paralllel,
1/R = 1/6 + 1/12
R = 4 ohm
now R and 7 ohm are in series,
Req = 7 + 4 = 11 ohm
I = V / Req = 24 / 11 =2.18 A
Ans(B)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.