What is the electrical energy dissipated in the resistor in 37.0 s? A 1000-turn
ID: 1634101 • Letter: W
Question
What is the electrical energy dissipated in the resistor in 37.0 s?
Explanation / Answer
magnetic flux through loop = N B A
induced emf = rate of change of magnetic flux
= d(NBA)/dt = N A dB/dt
= N A g
= 1000 x (pi x 0.036^2) x 0.25
= 1.02 Volt .....Ans
rate of energy dissipated = V^2 / R = 1.02^2 / 25
= 0.0414 W
energy = rate x time
= 0.0414 x 37
= 1.53 J .......Ans
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.