A. Downward B. Upward C. Leftward D. Rightward E. There is no magnetic force on
ID: 1634193 • Letter: A
Question
A. Downward B. Upward C. Leftward D. Rightward E. There is no magnetic force on the loop An increasing magnetic field is 55.0 degree clockwise from the vertical axis, and increase form 1.20 T to 1.44 T in 3.80 s. There is a coil at rest in the horizontal plane and it has 800 turns and a diameter of 5.00 cm. What is the induced emf? A. 7.11 times 10^V B. 0.0813 V C. 0.341 V D. 0.0569 V E. 0.0992 V A 14.0 cm diameter loop with a resistance of 0.300 Ohm is in a magnetic field increasing at 0.900 T/s as shown in the image. What is the magnitude of the induced current? A. 0.0154 A B. 0.0139 A C. 0.185 A D. 0.420 A E. 0.0462 AExplanation / Answer
a) It should be leftward
b)EMF = N dphi /dt
dphi= Acos theta ( dB)/ dt
A= pi r^2 = (3.14) (0.000625) =0.0019625 m^2
dhi/dt = 800 ( 0.0019625 ) (1.44-1.20)/ 3.80 = 0.0992 V apprx
Q.3: E = dphi/dt = A dB/dt = 3.14 (0.0049 ) (0.9) = 0.0138474 V
I = E/R = 0.0462 A apprx
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.