One object is at rest, and another is moving. The two collide in a one-dimension
ID: 1634197 • Letter: O
Question
One object is at rest, and another is moving. The two collide in a one-dimensional, completely inelastic collision. In other words, they stick together after the collision and move off with a common velocity. Momentum is conserved. The speed of the object that is moving initially is 21 m/s. The masses of the two objects are 2.1 and 8.6 kg. Determine the final speed of the two-object system after the collision for the case (a) when the large-mass object is the one moving initially and the case (b) when the small-mass object is the one moving initially. (a) v_f = ________ (b) v_f = __________Explanation / Answer
a) 8.6 (21) = (8.6 +2.1) V ( conserving mpmentum)
V = 180.6/ 10.7= 16.878 m/s
b) 2.1 (21) = (8.6 +2.1) V
V= 44.1/10.7= 4.121 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.