Find the wavelength in nanometers of visible light of frequency 7.3 times 10^14
ID: 1634683 • Letter: F
Question
Find the wavelength in nanometers of visible light of frequency 7.3 times 10^14 Hz. nm What is the frequency in hertz of microwave radiation with wavelength of 20 cm? Hz An electromagnetic wave in a vacuum has an electric field amplitude of 405 V/m. What is the magnetic field amplitude of this wave? T An electromagnetic wave in a vacuum has an instantaneous magnetic field strength of 0.000000790 T at a certain point. What is the instantaneous electric field strength of the wave at this point? V/mExplanation / Answer
34.1.1)f = 7.3 x 10^14 Hz
We know that,
c = f lambda => lambda = c/f
lambda = 3 x 10^8/(7.3 x 10^14) = 4.11 x 10^-7 m
Hence, lambda = 4.11 x 10^-7 m = 411 nm
34.1.2)lambda = 20 cm = 0.2 m
Again using, c = f lambda => f = c/lambda
f = 3 x 10^8/0.2 = 1.5 x 10^9 Hz
Hence, f = 1.5 x 10^9 Hz
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.