A sinusoidal wave is traveling on a string with speed 50.0 cm/s. The displacemen
ID: 1634781 • Letter: A
Question
A sinusoidal wave is traveling on a string with speed 50.0 cm/s. The displacement of the particles of the string at x = 24 cm is found to vary with time according to the equation y = (6.7 cm) sin[2.4 - (5 s^-1)t]. The linear density of the string is 8.3 g/cm. What are (a) the frequency and (b) the wavelength of the wave? If the wave equation is of the form y(x,t) = y_m sin(kx - omega t), what are (c) y_m, (d) k, and (e) omega, and (f) the correct choice of sign in front of omega? (g) What is the tension in the string? (a) Number Units (b) Number Units (c) Number Units (d) Number Units (e) Number Units (f) (g) Number UnitsExplanation / Answer
a] frequency f = w/2pi = 5/ (2pi) = 0.796 s^-1
b] kx = 2.4
k = 2.4/0.24 = 10 m^-1
wavelength = 1/k = 0.10 m
c] ym = 6.7 cm
d] k = 10 m^-1
e] w = 5 s^-1
f] negative
g] T = u v^2 = 0.83*50^2 = 2075 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.