Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider a charged particle at a point S whose coordinates are (7m, 2m, 5m). We

ID: 1636432 • Letter: C

Question

Consider a charged particle at a point S whose coordinates are (7m, 2m, 5m). We would like to find the electric field vector at a point P whose coordinates are (3m, 3m, 2m). The term r is the distance between points S and P. What is it's value in meters?

Consider a charged particle at point S whose coordinates are (4m, 4m, 4m). We would like to find the electric field vector at a point P whose coordinates are (4m, 6m, 8m) the "unit vector" r-hat is a vector that points from S to P that has length of 1. What is it's Y component in meters?

Explanation / Answer

1] value of r = sqrt((7-3)^2 + (2-3)^2 + (5-2)^2)

= 5.1 m answer

2] vector r = (4-4)i + (6-4)j + (8-4)k = 2j +4k

|r| = sqrt(2^2+4^2) = 4.47m

r^ = 2/4.47 j + 4/4.47k

r^ = 0.447j + 0.895k

Y component = 0.447 m answer

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote