Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The Earth is 150 10^9 m from the sun. Find the orbital velocity of the Earth ove

ID: 1636724 • Letter: T

Question


The Earth is 150 10^9 m from the sun. Find the orbital velocity of the Earth over one year: where circumference = 2 pi r (in m/s). An airplane moving at 550 km/hr to the west experiences a head wind (against) of 100 km/hr. Determine the time it will take to go from Puerto Rico (65W) to Mexico (100W): where 1 deg of longitude = 100 km, (in hours). A hurricane is located at 40W and is moving at 6 m/s west toward Puerto Rico. How much time until the hurricane arrives (in days)? Determine the speed of ocean currents (m/s) moving water near Africa at 25W to Puerto Rico (65W) in one year. Object 'A' moving at 80 km/hr follows object 'B' moving at 30 km/hr. If B is 200 m ahead, how much time is taken for A to catch up to B? Show your calculations, and use exponential notation and SI units in your answers, except where noted. A unit converter can be found at: http: //www.digitaldutch.com/unitconverter/

Explanation / Answer

)Given,

Distancd = d = 150 x 10^9 m = 1.5 x 10^11 m

time = t = 1 year = 3.15 x 10^7 sec

The distance covered bu the Earth in one complete revolution is equal to the circumference of the circle with distance as a radius.

D = 2 pi d

D = 2 x 3.14 x 1.5 x 10^11 = 9.42 x 10^11 m

from the defination of speed:

speed = v = distance covered/ time taken = D/t

v = 9.42 x 10^11/3.15 x 10^7 = 2.99 x 10^4 m/s = 3 x 10^4 m/s

Hence, v = 3 x 10^4 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote